Planowanie podróży, co gdzie jak i po ile to?
Podróżowanie wypycha nas poza strefę komfortu w najlepszy możliwy sposób. Zawsze będą obawy związane z lotem, noclegami, transportem miejskim, jedzeniem, ale uwierz – warto zaryzykować.
Możesz doświadczyć życia w sposób, o którym prawdopodobnie nie myślałeś, że jest możliwy.
Chciałam tutaj wymienić 19 punktów, które są istotne przed planowaniem podróży. Niektóre rzeczy wydają się nam tak oczywiste,
że nawet ich nie sprawdzimy przed urlopem. Przykładowo: warto upewnić się, jaka jest data ważności paszportu, żeby później nie wariować.

1. Sprawdź datę ważności swoich dokumentów
Tak jak wspomniałam – upewnij się, że Twój paszport, dowód osobisty, prawo jazdy, karty bankowe i inne dokumenty nie stracą ważności podczas Twojego pobytu za granicą. Większość krajów nie wpuści Cię, jeśli Twój paszport utraci ważność za mniej niż sześć miesięcy (różne kraje mają różne restrykcje, najlepiej sprawdzić na stronie rządowej danego kraju).
Pamiętaj, że odnowienie dokumentów zajmuje kilka tygodni, więc zrób to co najmniej na jeden miesiąc przed wyjazdem.
2. Wyślij do siebie na maila (i Twojego towarzysza podróży) i wydrukuj najważniejsze dokumenty
Zeskanuj dokumenty (paszport, wiza, prawo jazdy, dowód osobisty), wyślij je mailem i wydrukuj kopie. W przypadku kradzieży proces odnawiania przebiegnie szybciej. Pamiętaj, żeby oryginały i kopie trzymać w różnych miejscach.
3. Przygotuj swoją wizę
Sprawdź, czy w kraju, do którego zmierzasz, wymagana jest wiza.
Jeśli tak, wyszukaj informacje (najlepiej na rządowej stronie) jak ją zdobyć. Niektóre wizy można otrzymać na lotnisku od razu przy przylocie do kraju. Jednak rekomenduję zaaplikować o nie szybciej, jeszcze przed wylotem (jeśli są wymagane).
4. In Case of Emergency
Ten punkt dotyczy głównie solo podróżników.
Udostępniaj Twojej rodzinie/przyjaciołom miejsca, informuj ich, gdzie akurat przebywasz i jakie są Twoje plany na kolejne dni.
Jeśli podróżujesz solo, ustaw na telefonie tapetę przy blokowaniu z In Case of Emergency (ICE) + numer telefonu do zaufanej osoby (która zna język angielski), w przypadku zgubienia telefonu lub jakiegokolwiek wypadku.
5. Miej przygotowane zrzuty ekranu adresu Twojego hotelu lub wydrukowane rezerwacje
Dotyczy to nie tylko zakwaterowania, ale także biletów lotniczych, biletów na atrakcje, biletów autobusowych i innych. Nigdy nie wiesz kiedy może zabraknąć Internetu/zasięgu.
6. Międzynarodowe prawo jazdy
Jeśli zamierzasz wynająć auto, sprawdź, czy jest wymagane tam prawo jazdy międzynarodowe.
7. Ubezpieczenie podróżne
Ochrona zdrowia, bagażu, rezygnacja z podróży. Podczas wyboru ubezpieczenia, zdefiniuj swoje wymagania i na tej podstawie wybierz idealną firmę. Możesz porównać oferty za pomocą internetowych porównywarek. Pamiętaj też, żeby zwrócić uwagę na zakres ochrony i wyłączenia odpowiedzialności.
Miej telefon i dane ubezpieczyciela zawsze pod ręką, podczas pobytu w szpitalu najpierw zgłoś się do ubezpieczyciela z pytaniem, czy pokryje koszta związane z wizytą w szpitalu/zabiegiem lub innym nagłym wypadkiem.

8. Zaszczep się
Dowiedz się, czy potrzebujesz szczepionek, odwiedzając oficjalną stronę internetową Światowej Organizacji Zdrowia.
Pamiętaj, że niektóre szczepionki trzeba przyjąć na kilka tygodni przed wyjazdem. A inne – są ważne kilka lat (na przykład szczepionkę na dur brzuszny powinno się powtarzać co 3 lata – zależy od producenta leku).
9. Weź ze sobą balsamy/kremy przeciwsłoneczne
Aby uniknąć poparzenia słonecznego, polecam już w domu zakupić balsam z filtrem. Dwa plusy:
*nie będziesz musiał szukać na miejscu sklepu, gdzie to dostaniesz
*zaoszczędzisz sporo $$ kupując kosmetyk w Polsce (mhm, sprawdzone info. Kto chce wydać 15 euro za 30 ml kremu do opalania?)
10. Karta płatnicza
Polecam Revolut lub Curve, niezastąpione!
W przypadku Revolut, posiada on ponad 30 walut całego świata. Plan Standard jest darmowy, z darmową kartą. Wystarczy, że macie jakiekolwiek środki na koncie, np. PLN, bo nawet jeśli na koncie nie masz pieniędzy w danej walucie (za granicą) i zapłacicie środkami w innej, Revolut nie policzy marży za przewalutowanie (robi to jedynie w weekendy, a marża wynosi 1 proc., co i tak jest korzystną opcją).
Co jest jeszcze ważne – do 5 bezpłatnych wypłat z bankomatów lub 800 zł w miesiącu. Następnie naliczana jest opłata, a wynosi ona 2% wypłacanej kwoty, z zastrzeżeniem minimalnej opłaty w wysokości 5 zł za każdą wypłatę.
Curve to karta, która pozwala na korzystną wymianę walut w podróży i jest praktycznie bezobsługowa. Pozwala na korzystanie ze wszystkich moich kont poprzez tylko jedną kartę. Curve oferuje dobre kursy wymiany walut (a więc ma duży potencjał w podróży) i działa automatycznie.
Co jest jeszcze fajne, Curve pozwala “cofnąć czas” – możemy zmienić konto, z którego pobierane są środki nawet 30 dni po dokonaniu transakcji. Wszystko dzieje się bez konieczności ingerencji naszego banku – wystarczy, że klikniesz w odpowiednie miejsca w aplikacji.
Płacąc kartą Curve, aplikacja sprawdza, które z dodanych przez Ciebie kont jest aktualnie ustawione jako główne i z niego pobiera środki.
Karta Curve wydawana jest przez Mastercard. Możesz nią płacić w punktach stacjonarnych, w Internecie, wypłacać gotówkę z bankomatów. Jeżeli płacisz za granicą, dochodzi do przewalutowania po najkorzystniejszym dla klienta kursie międzybankowym – tak, jak w Revolucie.
11. Lokalna waluta
Sprawdź również opłaty bankomatowe (Revolut ani Curve nie pobierają opłat, jednak każdy bankomat rządzi się swoimi prawami, bo to właśnie niektóre bankomaty mogą pobierać sobie prowizję od wypłat gotówki) w danym kraju i wymień trochę gotówki, nie zawsze i nie wszędzie można płacić kartą.
A jeśli masz już gotówkę, pochowaj ją w przynajmniej 2 różnych miejscach (na wypadek kradzieży).
12. Zapoznaj się z ograniczeniami dotyczącymi bagażu linii lotniczych
Znajdź szczegóły dotyczące ograniczeń przed rozpoczęciem pakowania, a nawet jeszcze przed samym kupnem biletów. Limity dotyczące wagi, rozmiarów. Sama zauważyłam, że czasami waga bagażu różni się między lotem do (23kg) – a – z powrotem (19kg).
13. Adaptery?
Dowiedz się, czy będziesz potrzebować adaptera, jakie napięcie występuje w Twoich urządzeniach. Oczywiście przejściówki można kupić też na miejscu, a niektóre kontakty w hotelach posiadają wejście USB.
(Jeśli dużo podróżujesz, możesz zaopatrzyć się w jeden uniwersalny adapter, którego końcówki będą działać w większości krajów. Takie urządzenia są dostępne w każdym sklepie z elektroniką od około 100 zł)
14. Pobierz mapy offline
Ja podczas podróży używam zazwyczaj dwóch aplikacji do map: Google Maps & HERE WeGo. Polecam ściągnąć mapę na wypadek średniego Internetu, a nawet jego braku, co wiadomo, że się zdarza.
15. Spójrz na prognozę pogody
Z pewnością ułatwi Ci to pakowanie. Wiem, że bardzo często prognozy jednak się nie sprawdzają, ale ze średniej temperatur można wywnioskować, czy zabrać pięć bluz, czy może jedna wystarczy.
16. Zapisz się do grup na FB związanych z docelowym krajem/miastem
W takich grupach znajdziesz bardzo dużo wskazówek, polecajek. Szukaj pod hasłem np: #Malaga #PolacyMalaga #Malagatravel
Dzięki takich grupom nie raz dowiedziałam się o strajkach pkp, ulewach, eventach. Polecam!
17. Sprawdź dojazd z i do lotniska + ogólnie opłaty za transport lokalny
Wybierz najlepszy sposób dla Ciebie na wydostanie się z lotniska.
Nie zawsze drożej równa się najszybciej. W wielu miastach są metra, gdzie w sprawny sposób ominiesz korki.
Jesteś już na miejscu, w hotelu? Dowiedz się jak najwygodniej poruszać się po mieście. Ja sprawdzając dojazdy w 99% używam Google Maps.
Wpisując punkt początkowy i miejsce docelowe, następnie wybierając ikonkę dojazdu komunikacją miejską, na dole mamy bezpośredni link do strony przewoźnika. Tam możemy sprawdzić cały rozkład jazdy, ceny, czy nawet kupić bilet online.

18. Zaplanuj aktywności
Nawe jeśli chcesz, żeby Twój wypad był spontaniczny, fajnie wcześniej rozglądnąć się, co oferuje miasto. Sprawdź polecane knajpy, kawiarnie, znajdź lokalne miejsca. Ja sama uwielbiam chodzić po mieście bez celu, “zgubić się” w uliczkach. Mimo wszystko wcześniej googluję, czy może jest jakaś atrakcja, która będzie na mojej liście do odwiedzenia.
Druga rzecz to bilety. Jeśli padł już wybór na jakąś biletowaną atrakcję, sprawdź, czy trzeba wcześniej kupić wejściówki. Jest wiele miejsc, gdzie okazuje się już na miejscu, że bilety na cały dzień są już wyprzedane. Nikt nie chce takiego rozczarowania.
w Tokio nawet trzeba robić rezerwację do kawiarni z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a w niektórych miejscach rezerwować można tylko w określonym dniu tygodnia o określonej godzinie.

19. Przygotuj swój dom
Mamy dużo roślin w domu i o ile podczas tygodniowego urlopu dają sobie radę, to podczas dłuższych nieobecności zawsze muszę zadbać o to, aby ktoś się u nas pojawił i zaopiekował się zielonymi stworzeniami. Dobrym sposobem są też dozowniki wody do roślin.
Posprzątaj dom – wiesz jak dobrze wrócić do posprzątanego domu? Podczas pakowania jest dużo bałaganu, walające się rzeczy, nie na nieswoim miejscu. Poświęć te 15 minut, a satysfakcja po powrocie gwarantowana.
(Pamiętaj o wyniesieniu śmieci i wyczyszczeniu wnętrza lodówki!)
Myślę, że te punkty to taka podstawowa baza rzeczy, o których musimy pamiętać. Co kraj, to inne zasady i inne sposoby podróżowania. Moją praktyką na tworzenie planu, jest przeglądanie innych blogów, które wyszukuje na Pinterest. Poświęcenie czasu i zaplanowanie podróży w miarę wcześnie, pozwoli zmaksymalizować różnorodność i zmniejszyć budżet.
Nie ma jednego dobrego sposobu podróżowania. A zamiast sztywno trzymać się przewodników, idź tam, gdzie zauważysz coś fajnego. Wybierz sobie miejsca, nawet mało znane, nie odhaczaj kolejnych kościołów i muzeów, jeśli jesteś ignorantem w tym temacie, po co? Podróżuj dla siebie.
Powodzenia!

Leave a Reply